Here is an interesting way to look at gas prices. At first, I thought it was just useless fun because no one uses those liquids at the same rate as people use gas on average. Then I thought of all the fatties/hipsters/idiots/really cool people who consume loads of bottled water, cola, Red Bull, and Starbucks coffees like there is no tomorrow, every single day. For them, yeah, STFU... gas isn't expensive! Also looking at people who confessed to being obsessive launderers in the laundry thread.LOL at the most expensive one in the image below
3/28/2011 10:04:28 AM
3/28/2011 10:10:32 AM
useless irrelevant triviainteresting only to the mathematically or logically challengedtypical OEPII1 thread]
3/28/2011 10:12:33 AM
3/28/2011 10:13:20 AM
Difference is that most of the things on that list aren't necessary for daily life. It isn't as bad in an urban area where you don't drive as much but out in the mid-west and stuff you gotta drive a lot further just to get groceries. Lots of businesses rely on trucking too which obviously is effected by fuel prices.
3/28/2011 10:13:36 AM
where in the hell are these people buying their milk?
3/28/2011 10:14:08 AM
maybe
3/28/2011 10:14:13 AM
in related news: filet mignon is more expensive than peanut butter
3/28/2011 10:15:04 AM
Organic-cows-milked-themselves-if-they-felt-like-it-no-harm-done-or-rights-violated-milk milk.
3/28/2011 10:17:14 AM
since this chart has liquids covered, who is going to make the equally compelling SOME SOLIDS ARE MORE EXPENSIVE THAN OTHER SOLIDS chart?i am curious to see how the per volume price of wood compares to the per volume price of gold
3/28/2011 10:17:30 AM
haha
3/28/2011 10:18:36 AM
you know when gas is cheaper than i think? when the price goes down while i'm sleeping. when i wake up gas is cheaper than i think.
3/28/2011 10:19:39 AM
you forgot the FW: FWD: Fwd: CHECK THIS OUT!!!!1 FW: FW: Fwd: in the thread title
3/28/2011 10:23:21 AM
3/28/2011 10:28:53 AM
^ lewisje disagrees.[Edited on March 28, 2011 at 10:34 AM. Reason : .]
3/28/2011 10:33:39 AM
If, in a single week, I used 14 gallons of any of the other items on that list then that chart may alleviate some of my concerns about the price of gas.either way, shit is expensive and has definitely impacted my budget.
3/28/2011 10:34:45 AM
This is the dumbest thing I've seen all week, and it's not an interesting way of looking at anything.
3/28/2011 11:23:18 AM
3/28/2011 11:23:31 AM
I will confirm that I only pay like $3 for a gallon of milk in LA; that number is whack.
3/28/2011 11:24:41 AM
I do use 12+ gallons of robotussin in a week.Gotta get my robotrip on.
3/28/2011 11:31:18 AM
oh good lord. that is so stupid it's hilarious. also
3/28/2011 11:32:50 AM
They probably took the cost of a pint of milk or something and scaled that to a gallon price rather than just using the price of a full gallon. Or used the price of organic, grass-fed, whatever-price-raising-adjective kind of milk is the most expensive.
3/28/2011 11:33:12 AM
Every time gas prices go up some asshole brings a stupid argument like this. Unsurprisingly it comes from our resident TWW terrorist defending OEPII1[Edited on March 28, 2011 at 11:34 AM. Reason : ./]
3/28/2011 11:33:34 AM
$6.04 for a gallon of milk?immediate fail
3/28/2011 11:43:42 AM
IOP1
3/28/2011 11:45:04 AM
Gas is still not cheap stupid
3/28/2011 11:46:21 AM
3/28/2011 11:48:25 AM
The only one that I feel puts any perspective on this situation is bottled water.Which is why I never buy bottled water.
3/28/2011 11:48:36 AM
I don't go through 25 gallons of milk every week
3/28/2011 11:50:11 AM
The price of all the stuff on that list goes up when gas goes up.And you leave Charles Shaw out of this!!!
3/28/2011 12:07:45 PM
...fuckin Bukowski was right
3/28/2011 12:32:29 PM
3/28/2011 12:34:43 PM
I'm sorry but you reposting this retarded chart makes me lose all respect for you. When i start consuming 11 gallons of nail polish per week it will be relevant but until then I'd prefer this chart and 11 gallons of nail polish be shoved up your ass. -sumfoo1.[Edited on March 28, 2011 at 12:40 PM. Reason : grr]
3/28/2011 12:39:46 PM
Gas is expensive enough that it was one of the factors (though minor) for my company to change our weekly hours so we get alternating fridays off.Stupid thread is stupid.
3/28/2011 12:41:39 PM
iop1
3/28/2011 12:44:38 PM
This has definitely put perspective on my nail polish sniffing habit.
3/28/2011 12:46:06 PM
3/28/2011 12:46:45 PM
I know a couple guys who used to robotrip 4-5 times a week.also i bought gas yesterday so unless the price dropped dramatically i think i know exactly how much it isI'm AstralAdvent and i approved this message.
3/28/2011 12:54:51 PM
damntime to sideline my yogurt-powered automobile idea
3/28/2011 1:03:22 PM
too bad it is liquids onlyPot is one of the highest costing things on earth, aside from diamonds...it beats out gold by a damn sight.
3/28/2011 1:12:00 PM
Milk: $6.04 a gallon?what the fuck?
3/28/2011 1:32:19 PM
3/28/2011 1:32:53 PM
what, did pot cost you your job and your driver's license? Cause otherwise that statement makes no sense.
3/28/2011 1:45:04 PM
diamonds, gold, and i assume pot are all measured by dry weightso, what do you think?not that it fits in with a gallon measure comparison, but that sheds more light on the pot OP . . . ]
3/28/2011 1:48:34 PM
Gallon of bleach: 6 monthsGallon of gas: 20 minutesI see the relevance
3/28/2011 1:48:53 PM
by reading the OP post, text, one would see that he too, acknowledges that as well
3/28/2011 1:50:57 PM
lol, you read threads
3/28/2011 1:53:29 PM
3/28/2011 5:28:59 PM
^
3/28/2011 5:36:08 PM
Setemup
3/28/2011 5:37:52 PM